Kundalini jóga vs. ostatní druhy jógy
Kundalini
jóga je jedním z mnoha proudů jógy a má své vlastní charakteristické rysy a
praktiky, kterými se zásadně odlišuje od ostatních předních jóg. V tomto článku
se podíváme na to, co kundalini jógu definuje, jak se liší od jiných druhů jógy
a co ji činí jedinečnou.

Čím se kundalini jóga liší od jiných druhů jógy?
Důraz na energii kundalini
Jedním z hlavních rozdílů mezi kundalini jógou a jinými druhy jógy je důraz kladený na probuzení a práci s energií kundalini. Tato energie bývá symbolicky zobrazována jako spící had, který je ve třech a půl otáčkách stočený u konce páteře, v místě první čakry Muladhary (energetické centrum). Cílem kundalini jógy je probudit tuto spící sílu-energii a nechat ji stoupat po páteři směrem vzhůru až ke korunní čakře (Sahasrara) na vrcholku hlavy, což vede k duchovnímu osvícení a rozvoji vědomí. Ve své podstatě kundalini energie představuje náš vnitřní potenciál.
Dynamické cvičení
Kundalini jóga často zahrnuje rychlá, dynamická cvičení, která jsou postavena na opakování určitých pohybů, dechových technik či manter a muder. Tyto cviky pomáhají tělu a mysli se uvolnit a současně stimulují kundalini.
Důraz na dech
Kundalini jóga klade velký důraz na dechové techniky, které otvírají a aktivují energetické kanály v těle a ovlivňují tok energie v nich proudících. Správné dýchání podporuje proudění kundalini energie a pomáhá uvolňovat energetické bloky.
Pránájámy (ovládnutí dechu) jsou neodmyslitelnou součástí každé praxe kundalini jógy.
Mantry a mudry
Kundalini jóga často zahrnuje opakování manter (zvukových vzorců) a používání muder (gest rukou). Mantry pomáhají zvyšovat a ovlivňovat vědomí prostřednictvím zvuku, rytmu případně významu. Mudry pracují na energetické úrovni a při cvičeních kundalini jógy se využívají ke zvýraznění a zesílení energetických kvalit na úrovni jemněhmotných a mentálních těl.
Čakrový systém
V kundalini józe se věnuje zvláštní pozornost harmonizaci energetických center zvaných čakry. V těle se nachází sedm základních čaker (energetických center), které jsou spojovány s různými aspekty lidského bytí. Cílem jógových cvičení je tyto energetická centra aktivovat a vyvažovat, uvolňovat na nich vzniklé blokády a umožnit tak volný tok energie.
Duchovní dimenze
Kundalini jóga je silně spojena s duchovním růstem a rozvojem. Jejím cílem není pouze fyzická pružnost a síla, ale také duchovní probuzení a rozvoj vědomí. To ji zásadně odlišuje od některých moderních forem jógy, které jsou zaměřeny spíše na tělesnou kondici.
Další specifika kundalini jógy
Kundalini jóga se tradičně praktikuje v bílém oblečení, což symbolizuje čistotu, otevřenost mysli a spirituální spojení. Silná symbolika, ale nejen to, je i používání ovčího rouna místo běžné jógamatky.
Závěr
Kundalini jóga je jedinečným druhem jógy, který klade velký důraz na probuzení vnitřní energie kundalini a práci s ní. Je důležité si uvědomit, že každý člověk má jiné potřeby a preference, a také různé cíle při cvičení jógy. Kundalini jóga může být pro někoho atraktivním způsobem, jak dosáhnout hlubšího duchovního probuzení a harmonie s vlastní energií. Pro jiného může být více vhodný jiný jógový styl. Je důležité zkoušet a objevovat různé formy jógy a najít tu, která nejlépe vyhovuje vašim potřebám a cílům. A to vám všem z celého srdce přeji. Najít si tu svou jógu a vytvořit si s ní inspirativní vztah na celý život. Jóga totiž dokáže "zázraky". Tak nechť se dějí.
Pokud vás kundalini jóga volá, anebo si ji chcete jen vyzkoušet a ochutnat alespoň některý z jejich mnoha účinků, určitě neváhejte. Otevřené pravidelné lekce a speciální akce jsou tu pro vás.
S láskou, Silvie